Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: QGIS i dgu katastar

QGIS i dgu katastar 21 May 2017 18:42 #608

• jmilic
  • jmilic's Avatar
  • Senior Boarder
Znamo da u QGIS kao WMS možemo dodati dgu-ov dof i tk25, postoji li način za dodati katastar? Ne bih pitao da nisam vidio kako je "jedan" to napravio na svom gis portalu (dodao katastar kao layer), ali nisam bio u prilici pitati kako je to izveo pa pitam vas....

Hvala.
The administrator has disabled public write access.

QGIS i dgu katastar 25 May 2017 10:39 #610

• Neven
  • Neven's Avatar
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 4
Naravno, može se prikazati vektor odnosno u ovom slučaju katastarska podloga. Dakle, koliko me skromno znanje služi ima nekoliko načina kako interpretirati navedeni podatak:

• Prvi način i nešto manje popularan za ovu vrstu informacija je interpretacija vektorskog formata pomoću WMS protokola. Ukratko, postoji tehnička mogućnost, ali se definitivno ne koristi za ovu vrstu informacija

• Drugi način i nešto popularniji je primjena WFS protokola. WFS za razliku od WMS-a omogućava izradu upita (u ovom slučaju to bi bilo pretraživanje čestica, pregled površine čestica, itd..). Osim izrade upita postoji mogućnost promjene, izrade i brisanje vektorskih podataka putem preglednika. Također, bitno je spomenuti da se podaci prikazuju u GML formatu koji je ujedno i standard za prikaz geografskih podataka. Nešto više o navedenom formatu na sljedećem linku
www.fer.unizg.hr/_download/repository/FER_GIS_07.pdf

• Također postoji mogućnost prikaza podataka u GeoJSON formatu (nije još OGC standard, ali je u procesu) gdje također postoji mogućnost pregleda atributa podataka te je nešto brži i zahvalniji od GML-a (doduše ne slažu se svi s tom konstatacijom). Npr. .shp datoteka katastarskih čestica se može pohraniti u PostGIS bazu gdje se pomoću par linija koda (Python ili PHP) generira u geojson format koji se potom prikazuje na samoj interaktivnoj karti pomoću Leafleta, Openlayersa ili nekog trećeg sučelja za izradu interaktivnih karata.

Nadam se da sam ti barem malo razjasnio ili te barem usmjerio na pravu putanju. Također, ovom prilikom pozivam ostalu ekipu da se uključi jer vrlo vjerojatno sam nešto izostavio ili sam sam krivo protumačio pa da me se ovom prilikom ispravi, a usput našeg kolegu jmilica odvede na pravi put :)

QGIS i dgu katastar 26 May 2017 22:03 #611

• jmilic
  • jmilic's Avatar
  • Senior Boarder
Nevene nisi me shvatio.

Pitanje je jednostavno:

Kako u QGIS koristeći WMS/WFS učitati katastarske čestice s DGU-a. Trenutno to nije legalno moguće, postoji li zaobilazan način?

QGIS i dgu katastar 29 May 2017 12:45 #612

• Neven
  • Neven's Avatar
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 4
Moje isprike, pitanje sam sagledao iz tehničkog aspekta.

Dakle, koliko znam WMS katastra (da, trenutačno je dostupan samo WMS protokol u slučaju katastra ->provjerio) dostupan je na korištenje Hrvatskom zavodu za prostorni razvoj i za potrebe geoportala prostornih planova odnosno informacijskog sustava prostornog uređenja. Čak sam imao čast prisustvovati jednom sastanku gdje su pomoću QGIS-a učitali WMS servis s katastarskim česticama.No, na žalost, običnom puku taj servis trenutačno nije dostupan, a pitanje je hoće li uopće biti.

Drugi mogući način je u slučaju izrade XYZ geoportala za potrebe XYZ JLS. Npr. izrađivač geoportala/preglednika dobiva katastarske podloge neke JLS u svrhu izrade spomenutog, ali uz obavezu da će se dobiveni podaci koristiti samo za potrebe izrade preglednika i da se neće dalje distribuirati. E sad, ne znam treba li se u tom slučaju raditi dopuna sporazuma između DGU-u i JLS ili nekakav drugi pisani dokument to ne bih znao, ali koliko sam dobio informaciju načelno je moguć taj scenarij.

Također, bio si spomenuo „jednog“ i njegov portal. Bili bi možda trunčicu mudriji ako bi smo imali uvid u taj portal (naravno ako je javno dostupan) gdje bi saznali nešto više informacija o toj problematici. No, ako polazimo od pretpostavke da GISData stoji iza tog portala, a koliko znam GISData ima „svoj“ katastar (vjerojatno neka suradnja s DGU-om) onda bi to možda odgovorilo na pitanje.

QGIS i dgu katastar 21 Jun 2017 11:36 #622

• dell
  • dell's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
I ja sam čuo za to...
Način sigurno postoji (wfs), obrati se wms masteru DGU-a, Saša Cvitković.
Ako je dao drugima mora dati svima, valjda.

QGIS i dgu katastar 14 Dec 2017 10:33 #634

• MP7
  • MP7's Avatar
  • Fresh Boarder
Dao je drugima? Ozbiljno? Mene isto zanima, a i drugi slojevi recimo registar prostornih jedinica (RPJ)...
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.087 seconds